Секатори
Секатор призначений спеціально для зрізу тонких гілок. Його використовують для санітарної обрізки молодих дерев, виноградної лози. З його допомогою можна зрізати грона винограду і т.д. Відмітною якістю секаторів є короткі леза. Також потрібно відзначити, що вони мають характерні загини, за рахунок чого полегшується виконання різу.
Секатори можуть мати різну конструкцію. Вони бувають:
- Обхідні.
- З наковаленкой.
- З храповим механізмом.
Обхідний застосовується для обрізки живих гілок. Його особливістю є зміщене завзяте лезо в бік. За рахунок цього при стисненні деформується і розтріскується тільки та частина гілки, яка відрізається. При цьому залишений на дереві або кущі сучок виходить рівним. За рахунок гладкого зрізу рослина швидше видужує після підрізування. Чистий зріз легше закрити садовим варом. Він швидше перестане пускати сік.
Секатор з наковаленкой має завзяте лезо, розташоване в одну лінію з робочим. Завдяки цьому зріз виконується в рази легше. Такі садові ножиці розраховані на санітарну обрізку сухих загиблих гілок. На живих гілках вони залишають рваний зріз, який довго закінчується соком, від чого дерево сильно слабшає.
З храповим механізмом може використовуватися для обрізки сухих і живих гілок. Його відмітною якістю є наявність зубчастого механізму. За рахунок нього зведення лез виконується не за рахунок одного, а множинними рухами. Потрібно стискати ручки легкими зворотно-поступальними рухами. В результаті храповик повільно зведе ножі, створивши при цьому сильний тиск. За рахунок цього можна різати гілки товщиною до 30 мм взагалі без зусиль. Працювати таким інструментом довше, але від нього не втомлюється рука.